Covid-19'dan nasıl korunabiliriz?

March 24, 2020

hakkında en son şirket haberleri Covid-19'dan nasıl korunabiliriz?
I. Dış mekan aktivitelerini mümkün olduğunca azaltın

Hastalığın yaygın olduğu ziyaret alanlarından kaçının.

2. Salgın önleme ve kontrolü sırasında akrabalara ve arkadaşlara daha az ziyaret ve birlikte yemek yeme ve evde olabildiğince evde kalmanız önerilir.

3. Kalabalık halka açık alanlara, özellikle halka açık banyolar, kaplıcalar, sinemalar, internet barları, Karaoklar, alışveriş merkezleri, otobüs / tren istasyonları, havaalanları, feribot terminalleri ve sergi merkezleri vb.

II. Kişisel Korunma ve El Hijyeni

1. Dışarı çıkarken maske takılması tavsiye edilir. Ortak alanları, hastaneleri ziyaret ederken veya toplu taşıma araçlarını kullanırken cerrahi veya N95 maskesi takılmalıdır.

2. Ellerinizi sterilize edin. Ortak alanlarda ortak nesnelere ve parçalara dokunmaktan kaçının. Ortak kullanım alanlarından döndükten sonra, öksürüğünüzü örttükten, tuvaleti kullandıktan ve yemeklerden önce, lütfen akan suyun altında ellerinizi sabun veya sıvı sabunla yıkayın veya alkollü el dezenfektanı kullanın. Ellerinizin temiz olup olmadığından emin değilseniz ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunmaktan kaçının. Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizle örtün.

III. Sağlığı İzleme ve Tıbbi Yardım Alma

1. Aile bireylerinizin ve kendinizin sağlık koşullarını izleyin. Ateşi hissetmek istediğinizde sıcaklıklarınızı ölçün. Evde çocuklarınız varsa, sabah ve gece çocuğun alnına dokunun. Ateş durumunda çocuğun sıcaklığını ölçün.

2. Şüpheli semptomlar durumunda bir maske takın ve yakındaki hastanelerde tıbbi yardım alın. Yeni koronavirüsün neden olduğu zatürree ile ilgili şüpheli semptomların olması durumunda zamanında tıbbi kuruma gidin. Bu semptomlar arasında ateş, öksürük, farenalji, göğüs sıkıntısı, dispne, hafif iştahsızlık, zayıflık, hafif uyuşukluk, bulantı, ishal, baş ağrısı, çarpıntı, konjonktivit, hafif ağrı, uzuv veya sırt kasları vb. diğer toplu taşıma ve ziyaret kalabalık alanlar. Salgın bölgelerdeki seyahat ve ikamet geçmişinizi ve hastalığa yakalandıktan sonra kimlerle tanıştığınızı doktora bildirin. İlgili sorular için doktorunuzla işbirliği yapın.

IV. İyi Hijyen ve Sağlık Alışkanlıklarını Koruyun

1. Daha iyi havalandırma için evinizin camlarını sık sık açın.

2. Havluları aile üyelerinizle paylaşmayın. Ev ve sofra eşyalarınızı temiz tutun. Giysilerinizi ve yorganlarınızı sık sık güneşten koruyun.

3. Tükürmeyin. Oral ve nazal sekresyonunuzu doku ile sarın ve kapalı bir çöp kutusuna atın.

4. Beslenmenizi ve egzersizinizi orta derecede dengeleyin.

5. Vahşi hayvanlara dokunmayın, satın almayın veya yemeyin (gamey). Canlı hayvan satan pazarları ziyaret etmekten kaçının.

6. Evde termometre, cerrahi veya N95 maskeleri, ev dezenfektanı ve diğer malzemeleri hazırlayın.